Vekaletname

Yabancı Ülke Vatandaşları için;

Avukatlık vekaletnamesini Türkiye’de tüm noterlerden ya da Türkiye dışında iseniz size en yakın konsolosluktan verebilirsiniz. Eğer gerçek kişi iseniz vekaletname verirken gerekenler:

Pasaportunuzun noter onaylı Türkçe tercümesi, vekalet vereceğiniz avukatın bilgileri, Türkçe bilmiyorsanız Türkçe bilen yeminli tercüman gerekmektedir. (Türk Konsolosluklarında ve noterlerde kayıtlı tercümanlar listesi vardır. Bu tercümanlardan birinden önceden randevu alınız.)

Yabancı Ülkelerde Kayıtlı Ticari Şirketler için;

Avukatlık vekaletnamesini Türkiye’de tüm noterlerden ya da Türkiye dışında iseniz size en yakın konsolosluktan verebilirsiniz. Eğer tüzel kişi iseniz vekaletname verirken gerekenler:

Şirket İmza Sirküleri; eğer böyle bir belge yoksa sicil tasdiknamesi gereklidir. Şirket imza sirküleri, Noterler tarafından düzenlenmiş şirketin yetkilisinin kim olduğunu ve imza örneğinin nasıl olduğunu gösteren belgelerdir. Bu belge üzerinde şirket yetkilisinin üç ıslak imzası yer alır. Belge ekinde ise şirketin yetkilisi olduğunu gösterir şirketin kayıtlı olduğu sicil müdürlüğünden alınmış bir belge yer alır. Bazı ülkelerde şirket yetkilisinin kim olduğuna ilişkin yukarıda anılan şekilde düzenlenmiş bir belge yerine onaylı genel kurul kararları da kullanılabilmektedir. Bu halde şirketin kayıtlı olduğu ticaret sicil müdürlüğünden bir belge düzenlenmesi ve apostille şerhi alınması yerinde olacaktır. La haye konvansiyonuna taraf ülke olmadığı için apostille şerhi düzenlemeyen ülkelerde düzenlenecek vekaletnameler için mutlaka en yakın Türk konsolosluğundan gerekli belgeler için danışmanlık alınız.

Ayrıca yetkili kişinin pasaportunun noter tastikli Türkçe tercümesi de olması gerekir.Bunun yanısa vekalet vereceğiniz avukat ya da avukatların bilgileri vekalet verirken gerekecektir. Vekalet vermeden önce Türkçe bilen yeminli tercümandan randevu alınız. (Türk Konsolosluklarında ve noterlerde kayıtlı tercümanlar listesi vardır. Bu tercümanlardan birinden önceden randevu alınız.)

Boşanma ve gayrimenkul satışı gibi bazı vekaletnameler, genel avukatlık vekaletnamesinden bazı farklılıklar içerir. Bu tip vekaletnameler düzenlemeden önce lütfen avukatınıza danışınız.

Vekalet verirken adresinize dikkat edin. Zira bu adres resmi yazışmalarınızda kullanılacak yasal adres olarak işlem görecektir.

Özal Hukuk Bürosu
Copyright © 2015
icon Ataturk Blv., Guneş Sit., B-Blok 17-1,
Konyaalti, Antalya, Turkey.
London:132-134 Lots Road SW10
0RJ Chelsea LONDON
icon Т. +90 242 229 97 21
T. +44 755 168 28 68
F. +90 242 229 97 51
telefon +90 541 229 97 21 (Eng, Tr)
+90 541 551 61 83 (Rus)
+90 532 60118 04 (Ger)