Bilişim Suçları ve Bankaların Sorumlulukları

Bilişim Suçları ve Bankaların Sorumlulukları

Müvekkilimiz İsviçre merkezli Max Lehner A.G. Holding, son zamanda uluslararası dolandırıcılık biçimi olarak sıkça kullanılmaya başlanan, e-mail hesaplarının hacklenerek başka hesaplara ödeme yapılmasının sağlanması şeklinde gerçekleştirilen bilişim suçunun mağdurlarındandır.

Bilişim sistemlerini iyi kullanabilen bu uzman kişiler, yoğun ödeme ve bankacılık trafiği olan uluslararası firmaları seçmektedirler. Firmalar hakkında biraz araştırma yapan suçlular belli bazı bilgiler edindikten sonra hackledikleri e-mail hesapları üzerinden genellikle şirketlerin muhasebe servislerine gönderdikleri e-mailler aracılığı ile ödemeleri doğrudan kendi hesaplarına değil ve fakat suç ortaklarının hesaplarına yapılmasını sağlamaktadırlar.

Bu şekilde işlenen bir suç nedeniyle uğranılan zararın tazmini konusunda sebepsiz zenginleşme hükümleri mi haksız fiil hükümleri mi; gönderici bankanın sorumluluğu; gönderici bankanın sorumluluğunun türü; gönderici bankanın yurt dışı merkezli olması nedeniyle yetki; alıcı bankaya karşı açılacak davada yetki; alıcı bankanın sorumluluğu; alıcı bankanın sorumluluğunun türü; bankalara sorumluluk yöneltilmesi halinde zamanaşımı; ceza davasının hukuk davasına etkisi gibi bir çok hukuksal meselenin birlikte değerlendirilmesi gerekmektedir.

Türkiye'de bilişim suçları söz konusu olduğunda bankaların haksız fiil sorumluluğunu neredeyse kusursuz sorumluluk düzeyine getiren Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'nun 21/11/2012 tarihinde verdiği kararın alıcı bankanın sorumluluğunun sınırlarının çizilmesinde kullanılıp kullanılamayacağı tartışmaların merkezini oluşturacaktır.

Bize göre, yurtdışından gelen, gerçek bir ticari ilişkiye dayandığı şüphe oluşturan bir yurtdışı gönderi söz konusuysa ve alıcı banka tereddüde düşmüş ise gönderici bankayı bir swift mesajı ile uyarmak ve dahası bir konfirme istemek durumundadır.Bankalar, Yargıtay Hukuk Genel Kurul Kararı'nda da belirtildiği üzere sıradan tacirler değildir.Özel kanunlarla düzenlenmiş münhasır hakları elinde bulunduran, bu nedenle sadece kendilerine tanınmış özel yetkilere sahip tacirlerdir.İşin hal ve icabına göre şüpheli bir para transferini hissettikleri an kendilerinden, alıcı banka olarak, paranın derhal hesap sahibine ödenmesi değil; daha özenli ve dikkatli davranması beklenir. Bu bakımından alıcı bankanın sorumluluğu geniş yorumlanmalıdır.

Özal Hukuk Bürosu
Copyright © 2015
icon Ataturk Blv., Guneş Sit., B-Blok 17-1,
Konyaalti, Antalya, Turkey.
London:132-134 Lots Road SW10
0RJ Chelsea LONDON
icon Т. +90 242 229 97 21
T. +44 755 168 28 68
F. +90 242 229 97 51
telefon +90 541 229 97 21 (Eng, Tr)
+90 541 551 61 83 (Rus)
+90 532 60118 04 (Ger)