Gayrimenkul ve Tüketici

Gayrimenkul Satışı ile İlgili Sorunlar ve Tüketici Mahkemeleri

Türkiye’den bir gayrimenkul almış iseniz ve sorun yaşıyorsanız öncelikle bu makaleyi mutlaka okuyunuz.

İster Türk vatandaşı olsun ister yabancı ülke vatandaşı olsun, bir tüketicinin, bir tacirden satın aldığı ayıplı bir gayrimenkul ile ilgili davalara bakmakla görevli mahkemeler Tüketici Mahkemeleridir. Yukarıdaki genel ifadeyi açmak gerekirse, nihai kullanıcı olarak bir daire satın aldığınızda siz artık tüketici sıfatıyla daire almış sayılırsınız. Başka bir ifade ile, bir emlakçı gibi veya bir yatırım şirketi gibi bir daireyi tekrar satmak amacıyla değil de kullanmak amacı ile alıyorsanız “tüketici” olarak kabul edilirsiniz.

Peki, tacir demek ne demektir, Kimler tacir sayılır?. Emlakçıdan, İnşaat şirketinden, ticari şirket olmasa da daire alım satımı yapan bir iş adamından kısaca gayrimenkul konusunu ticari faaliyet olarak yürüten kimseleri tacir olarak adlandırabiliriz.

Gayrimenkullerdeki ayıplar ne demektir?

Bu ayıpları hukuki, ekonomik ve maddi ayıp olarak sınıflandırabiliriz.

Eğer satın aldığınız daire size taahhüt edildiği gibi veya size verilen broşür, teşhir edilen maketler, veya yayımlanan reklamlarında taşıması gereken özellikleri ve kaliteyi taşımıyorsa maddi ayıplı olarak kabul edilir. Örneğin saunalı, tenis kortlu bir site içerisinde bir daire taahhüt edilip eğer bu özellikleri taşımayan bir daire verilmiş ise daire maddi ayıplı kabul edilir.

Gayrimenkulün büyüklüğü konusunda taahhüt yerine getirilmemiş ise daha somut ifadesi ile taahhüt edilenden daha küçük bir daire verilmiş ise bu durumda ekonomik ayıplı bir daireden bahsedilebilecektir.

İskanı (yapı kullanım izni) olmaması, ipoteksiz, şerhsiz, takyidatsız devredilmesi taahhüt edilen dairenin bu özellikleri taşımaması ise hukuki ayıplara örnek olarak gösterilebilir.

GAYRİMENKUL İLE İLGİLİ DAVALARIN TÜKETİCİ MAHKEMESİNDE GÖRÜLMESİNDE TÜKETİCİYE SAĞLANAN İLK ÖNEMLİ AVANTAJ ÇOK DÜŞÜK YARGILAMA HARCI ALINMASIDIR. Bilindiği üzere gayrimenkul için ödenen meblağlar diğer tüketici mallarına göre en yüksek olanlardandır. Eğer genel görevli bir mahkemede dava açılması halinde toplamda dava değerinin %5,4’ü oranında harç ödenmektedir. Tüketici davalarında ise maktu, diğer bir ifade ile sabit, bir harç alınmakta olup bu harç ve masraf taraf sayısına ve yapılacak keşif ve bilirkişi faaliyetlerine bağlı olarak değişmekle beraber yaklaşık 500 - 600 TL civarındadır.

Diğer bir avantaj ise, Tüketici Mahkemesi’nden size verilen ayıplı dairenin bir başkasıyla değiştirilmesi, ayıp oranında daire bedelinin tenkisi veya malın iadesi ile paranın geri verilmesi şeklinde taleplerde bulunabilirsiniz. Genel Mahkemelerde bu şekilde seçimlik haklarınız yoktur.

Türk Hukukunda tüketici için sağlanan bu ve benzeri tüketiciyi koruyucu hükümlere rağmen size tavsiyemiz her ne olursa olsun gayrimenkul almadan önce mutlaka bir hukukçudan hukuki yardım almanızdır.

Özal Hukuk Bürosu
Copyright © 2015
icon Ataturk Blv., Guneş Sit., B-Blok 17-1,
Konyaalti, Antalya, Turkey.
London:132-134 Lots Road SW10
0RJ Chelsea LONDON
icon Т. +90 242 229 97 21
T. +44 755 168 28 68
F. +90 242 229 97 51
telefon +90 541 229 97 21 (Eng, Tr)
+90 541 551 61 83 (Rus)
+90 532 60118 04 (Ger)