Visotskiy Ailesi

2007 yılın Kasım ayında aile olarak Türkiye’de gayrimenkul almaya karar vermiştik.

Detaylı açıklama: 2007 yılın Kasım ayında aile olarak Türkiye’de Manavgat şehrinde gayrimenkul almaya karar vermiştir. Bu küçük, sakin ve güzel şehri sevmiştik.

Manavgat’taki bir Emlak ofisinde istediğimiz çabucak bulundu. Manavgat’ın merkezde dubleks bir daire. Yeni bir konut değildi ve sahibi Tıp doktoru Tezcan da güven verici idi.

Acentede satın alma Sözleşmesini düzenlendi. Bu Sözleşme uyarınca, Rusya’dan istediğimizin gayrimenkulün alınması için para havale edildi. Para satıcıya intikal ettikten sonra ve tapu için gerekli evraklar Manavgat şehri Tapu Müdürlüğüne sunuldu.

İşte sorunlarda o noktadan sonra başladı!

Tapu Müdürlüğü yaptığımız ziyaretlerin birinde, daire üzerinde bankalar ve özel kişileri tarafından birçok hacizlerin olduğunu tespit ettik. Fakat kayıt için evrakların teslimi edildiği zamanda daire üzerinde hiçbir haciz olmadığını belirtmek isterim.

Bir süre sonra anladığımız kadarıyla, bu durum, Türkiye’de yabancılara gayrimenkul satışında yaygın olarak kullanılan bir dolandırıcılık türüymüş. Doktor Tezcan her görüşmede, daire ile sorunların çözülebilmesi için bizden sürekli olarak zaman tanımamızı istiyordu. Daha Sonra ise tamamen ortadan kaybolmaya başladı. Görüşmelere annesi ile avukatı geliyordu. Bu dönemde bir çok insan bize ‘Ücretsiz hizmet’ vermeyi teklif ediyordu.

Türkiye’de nitelikli ve işinin ehli uzmanları bulmak çok zor. Dil konusu ise ana bir sorundur. Ve ayrıca Türkiye de gayrimenkul alan tüm yabancıların ‘milyoner’ olduğu ve bu durumun çıkarları doğrultusunda kullanılacak iyi bir ‘fırsat’ olduğuna dair yaygın bir ‘mit’ mevcuttur. Üç yıl boyunca, sorunumuzun hızla çözüleceğine dair sözler ve temenniler veriliyordu, ama işler daha da kötüye gidiyordu, bu noktadan sonra herkes tarafından kandırıldığımızı ve sonuçta ne daireyi ne ödediğimiz parayı bir daha görmeyeceğimizi düşünmeye başlamıştık.

Tesadüfen bir forumda bize Antalya’daki «ÖZAL» avukatlık bürosuna başvurmaya tavsiye ettiler. 2010 yılında, sorunumuzu açıklayabildiğimiz ve o anda elimizde mevcut olan belgeler kapsamında ilk danışma ve değerlendirme toplantımızı yaptık. Elimizdeki evraklar, Tapu’dan alınan dökümler ve Manavgat’taki Emlak acentesi aracılığıyla yapılan satın alım sözleşmesi -ki Avukat Harun tarafından bize açıklandığı üzere, bu emlak satın alım sözleşmesi aslında hiçbir hukuki güç taşımaması yanında ayrıca hukuki bir evrak olarak ta kabul edilemiyor- idi. «ÖZAL» avukatlık bürosu sahibi Harun ile görüşmemizde, nihayet işinin ehli ve yüksek nitelikli bir uzman ile karşılaştığımızı anladık. Bize adım adım ve anlaşılır bir şekilde sorunumuz nasıl çözüleceğini anlattı. Sonuçta, hukuki alanında sorunlarımızın çözülmesi konusunda bir sözleşme imzaladık.

Çok zor bir iş idi, ama davanın profesyonel ve doğru olarak yürütülmesi sayesinde dava kazanılmış olup, daireden tüm hacizler kaldırılmış ve Nisan 2012’de Tapu Müdürlüğünden TAPU Senedi alınmıştır. Ayrıca, kızımızın boşanma davası konusunda da tekrar «ÖZAL» avukatlık bürosu ile çalıştık. Kızımızın kocası kaçıyordu, boşanmaya engel oluyordu, ama yine bu büronun sahibinin yüksek niteliği sayesinde, dava başarı ile sona erdi. Verilen tüm görevler yerine getirilmiştir.

«ÖZAL» avukatlık bürosun personeline ve şahsen Harun Bey’i ailemiz adına yapılanları için teşekkür ediyoruz. Ailemiz haklı olarak Harun Özal’ı aile avukatımız olarak görmektedir.

Saygılarımızla,

Vısotskiy Ailesi

(+90 531 080 90 01, Manavgat)

Özal Hukuk Bürosu
Copyright © 2015
icon Ataturk Blv., Guneş Sit., B-Blok 17-1,
Konyaalti, Antalya, Turkey.
London:132-134 Lots Road SW10
0RJ Chelsea LONDON
icon Т. +90 242 229 97 21
T. +44 755 168 28 68
F. +90 242 229 97 51
telefon +90 541 229 97 21 (Eng, Tr)
+90 541 551 61 83 (Rus)
+90 532 60118 04 (Ger)